Artykuł o prawie - kilka porad - Dla prawników

kancelaria prawnicza Katowice

Czy studia prawnicze nadal są elitarne?


O studiach na prawie zwykło mówić się, że jest to elita, że są to studia prawdziwie elitarne, niemające zbyt wielu wad i skierowane do rzeszy młodych osób, dla których najważniejsze cechy to rozwój osobisty

Artykuł o prawie - kilka porad - Dla prawników kancelaria prawnicza Katowice
, zwiększenie możliwości nauki, czy dobre zarobki. Niestety wraz ze zmianami w prawie, elitarność studiów prawniczych spada. Duża ilość studentów powoduje ponadto, że bardzo często młode osoby muszą iść na darmowe praktyki i robić wszystko, żeby w ogóle zdobyć doświadczenie zawodowe. Prawdziwą szansą jest dla nich dopiero założenie własnej działalności gospodarczej. Praca na własny rachunek daje możliwość zwiększenia ilości klientów, prowadzenia ciekawych spraw i co tu ukrywać – zarobienia zdecydowanie większego wynagrodzenia niż w przypadku pracy dla kogoś, zwłaszcza w mało popularnych i renomowanych kancelariach prawnych.




Czego nie wolno robić na sali sądowej?


Zachowanie na sali sądowej podlega zarówno kwestiom przyjętych norm społecznych i po prostu zasadom dobrego zachowania, ale jest także regulowane prawnie. Kilka tygodni temu głośno było o sprawie, kiedy to mężczyzna został na sali sądowej ukarany grzywną za fakt..żucia gumy. To był cios nie tylko w dobre maniery, ale przede wszystkim obniżenie powagi sądu i całego procesu. Tu nie chodzi o samego sędziego, ale generalnie szacunek do prawa, do instytucji publicznych, do organów państwa. Tego na sali robić nie wolno. Takie kwestie są regulowane odpowiednimi przepisami prawa i trzeba się do nich bezwzględnie stosować.



Nowe prawo po transformacji ustrojowej


Transformacja ustrojowa w Polsce spowodowała ogromne zmiany w naszym systemie prawnym. Wydaje się to bardzo oczywiste, że po zmianach na przełomie 1989 roku trzeba było w prawie zmienić wiele. I tak zmieniano – przez lata dostosowywano polskie prawo do europejskich standardów. Wprowadzono między innymi nową konstytucję – ustawę zasadniczą, która miała ogromny wpływ na działanie różnego rodzaju podmiotów polskiego prawa. Lata dziewięćdziesiąte były kluczowe w powstawaniu nowego systemu prawnego i nowych ustaw, które po latach niestety okazywały się czasami wadliwe i w późniejszych czasach trzeba było je poprawiać. Polskie prawo niewątpliwie powstawało w bardzo nietypowych okolicznościach w porównaniu do krajów zachodnich.